Конференција за медије о утицају коронавируса на реални сектор Дистрикта

17.3.2020. Шеф Одјељења за привредни развој, спорт и културу Владе Брчко дистрикта Босне и Херцеговине Перо Гудељевић рекао је данас на конференцији за медије одржаној поводом новонастале ситуације у вези са коронавирусом, а са освртом на реални сектор да је данас на састанку са представницима Удружења послодаваца и Привредне коморе покренут разговор око могућих мјера које би Влада Брчко дистрикта БиХ у будућем периоду требала да предузме како би биле максимално ублажене посљедице на привреду Дистрикта.

Image for news

„А, то све с циљем да се сачувају предузећа која у Дистрикту функционишу, али и да покушамо наћи начин како спријечити добијање отказа у предузећима. Ниједна од данашњих мјера није званично предложена и тражићемо могућности како те мјере предложити на Влади, односно на Скупштини Дистрикта”, казао је Гудељевић додајући да Дистрикт треба да подржи и све приједлоге који су јуче изнесени на састанку у Министарству спољне трговине и економских односа. 

„Од Управе за индиректно опорезивање биће затраженаодгода плаћања ПДВ-а како би привредни субјекти у овом тренутку узели даха и преживјели ову ситуацију која сигурно има посљедице на пословање. Друга ствар коју подржавамо јесу разговори са представницима свих банака у БиХ, а то је да размотре могућност репрограма кредита привредним субјектима, али и грађанима јер ће и буџети грађана да буду на удару и могу да изазову тешке посљедице. Такође, било је ријечи и о мјерама које би Централна банка БиХ требала да предузме, а у вези са смањењем обавезних резерви банака. То су мјере на које ми немамо утицаја, али у сваком случају желимо да их подржимо”, казао је Гудељевић. 

Он је истакао да се мјере које ће Дистрикт покушати да успостави могу подијелити на двије врсте. 

„Једна мјера би претпостављала одгоду плаћања одређених пореских обавеза за привредне субјекте и видјећемо које су то могућности. Друге мјере би биле оне гдје би директно, евентуално били ослобођени неких плаћања, односно гдје би одређена средства у оквиру буџета Брчко дистрикта БиХ, прије свега мислим на она средства која су дефинисана у Одјељењу за привредни развој а тичу се директних подстицаја предузећима, преусмјерили и ставили их у функцију на начин да одговоримо задатку који је тренутно пред нама”, казао је Гудељевић истичући да се разматрају мјере које ће бити конципиране да буду трајно ослобађање од одређених обавеза уколико то буде могуће. 

„На такав начин ће се помоћи привредницима јер су исплатили одређене плате, па ће то бити некаква надокнада, а друга мјера би била преусмјеравање средстава која ће бити директно у функцији задржавања радних мјеста, односно проширити их на надокнаду штета које су у неком периоду претрпјела предузећа. Ми не знамо када ће да се заврши ова криза у вези са коронавирусом, али припремамо мјере, пратимо ситуацију и када будемо имали конкретне податке, о томе ћемо се одредити и видјети колико новаца треба за те ствари”, казао је Гудељевић. 

Када су у питању редови испред банака Гудељевић је са сигурношћу казао да редови нису резултат никаквог повећаног подизања новца са банака и да су редови настали због здравствених и превентивних разлога јер је број уласка у банке и друге институције ограничен. 

Мато Лучић, директор Дирекције за финансије Брчко дистрикта БиХ, казао је да Дирекција води рачуна о ситуацији која је настала и да је Дирекција стално у контакту са одређеним институцијама на нивоу ентитета и државе. Он је на данашњој конференцији за новинаре истакао да је донио одлуку да се помјери подношење пореских пријава за правна лица и да је данас све исплаћено за социјалне потребе. 

„Донио сам одлуку да помјерим подношење пореских пријава. Потрудио сам се да се данас исплате сва социјална давања. Наредио сам да све оно што треба да буде плаћено са јединственог рачуна Трезора Брчко дистрикта БиХ према привредницима буде плаћено исти дан када фактура дође. Разговарали смо и о мјерама као што је пролонгирање или ослобађање одређених пореских обавеза и тренутно радимо одређене анализе. Влада и Скупштина треба да донесу одлуку о овоме. Дирекција ће се понашати у складу са могућностима буџета Дистрикта. Тренутно резерви немамо, али имамо новца да одговоримо ситуацији”, казао је Лучић. 

Представник Удружења логистичара Брчко дистрикта БиХ Јово Илић казао је да се мора обезбиједити квалитетан ланац снабдијевања за производне фирме. 

„Ми имамо ситуацију да зависимо од других држава из нашег окружења, првенствено од Хрватске и Србије. Те земље су увеле одређене рестрикције, одређене мјере за промет теретног саобраћаја и ту морамо одреаговати на прави начин како би се задржала производња у производним фирмама, како би све било стабилно са набавком сировине. Такође, и заштита радних мјеста у овом тренутку је кључна. Морамо задржати привреду и једна од главних препорука Свјетске здравствене организације је да се привредни токови морају очувати и да се транспорт роба мора очувати”, казао је Илић.

Он је казао да је Сретен Богичевић у име Удружења трговаца поручио свим грађанима да основних намирница има доста у свим трговачким ланцима и да нема потребе да се шири паника као и да се купује прекомјерно. 

„Резерви има не за наредна три мјесеца, него резерви има и за дужи временски период. У свему је јако битно објективно извјештавање медија и да се не преносе лажне вијести. Потребно је користити искључиво службене објаве јер доста је несигурности код грађана. Јако је битно да будемо социјално одговорни и да се држимо упутстава Владе. Сљедећих десет до петнаест дана је кључно у ширењу коронавируса и морамо се дисциплиновати што више”, казао је Илић.

 

Посљедњи документи

еГрађани